🌸🌸✨ اسرار مباهله✨🌸🌸
🌺🌺🌺 به وبلاگ روز مباهله خوش آمدید🌺🌺🌺
فَمَنْ حَاجَّكَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنفُسَنَا وَأَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل‌لَّعْنَتَ اللَّـهِ عَلَی الْكَاذِبِینَ هرگاه بعد از علم و دانشی که (در باره مسیح) به تو رسیده، (باز) کسانی با تو به محاجّه و ستیز برخیزند، به آنها بگو: «بیایید ما فرزندان خود را دعوت کنیم، شما هم فرزندان خود را؛ ما زنان خویش را دعوت نماییم، شما هم زنان خود را؛ ما از نفوس خود دعوت کنیم، شما هم از نفوس خود؛ آنگاه مباهله کنیم؛ و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم
درباره وبلاگ


سلام بر حسین (علیه السلام) روزی که در آغوش پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) به مباهله رفت (نَدْعُ أَبْنَاءنَا وَأَبْنَاءکُمْ …) و روزی که به خاکِ گرمِ نینوا … آیا ندیدند مظلومِ کربلا را در آغوش محمد مصطفی؟

خداوند متعال در آیه مباهله چنین می فرماید: ان مثل عیسی عند الله کمثل آدم خلقه من تراب ثم قال له کن فیکون. الحق من ربک فلاتکن من الممترین. فمن حاجّک فیه من بعد ما جائک من العلم فقل تعالوا ندع ابنائنا و ابنائکم و نسائنا و نسائکم و انفسنا و انفسکم ثم نبتهل فنجعل لعنت الله علی الکاذبین؛(آل عمران(3)، آیه 59ـ61) «همانا مثل عیسی در نزد خدا، همچون مثل آدم است که او را از خاک آفرید و سپس به او فرمود: «موجود باش!» او هم فوراً موجود شد ]بنابراین ولادت مسیح بدون پدر، هرگز دلیل بر الوهیت او نیست.[اینها حقیقتی است از جانب پروردگار تو، بنابراین از تردیدکنندگان مباش. هرگاه بعد از علم و دانشی که [درباره عیسی مسیح] به تو رسیده، باز کسانی با تو به محاجه و ستیز برخیزند، به آنها بگو: بیایید ما فرزندان خود را دعوت کنیم، شما هم فرزندان خود را؛ ما زنان خویش را دعوت نماییم، شما هم زنان خود را؛ ما نفوس خود را دعوت کنیم، شما هم نفوس خود را؛ آن گاه مباهله کنیم و لعنت خداوند را بر دروغ گویان قرار دهیم. این واژه در اصطلاح به معنای نفرین کردن دو نفر یا دو گروه به یکدیگر است؛ به گونه ای که افرادی که با هم درباره یک مسئله مهم دینی، مذهبی و... با یکدیگر گفت وگو و اختلاف دارند، در یک جا جمع شوند و به درگاه الهی تضرع کنند و از خداوند بخواهند که فرد دروغگو یا ظالم را رسوا سازد و یا بر او عذابی نازل فرماید

images (1)

تفسیر آیه «مباهله» از دیدگاه اهل بیت (ع) و اهل سنت

چکیده

آیه «مباهله»(آل عمران:۶۱)ازمهمترین ادله قرآنی، درخصوص فضیلت و برتری اهل بیت (ع) محسوب می گردد. مفسران و دانشمندان مذهب اهل بیت(ع)واهل سنت در طول تاریخ درباره این آیه بحثهای مختلفی را انجام داده اند. در این مقاله با توجه به اهمیت موضوع، آیه«مباهله»را به صورت تطبیقی از دیدگاه فریقین بررسی وبه شبهات، ابهامات و سؤالات مربوط پاسخ داده شده است.

نکته حائز اهمیت این است که از ظاهر آیه«مباهله»نمی توان برای ولایت و رهبری اهلبیت (ع) استفاده نمود؛ چون ظاهر این آیه شریفه صرفاً فضیلت و برتری اهل بیت(ع) را بیان می کند، ولی با توجه به معنا و مفهوم آیه ومقایسه مصادیق آن با دیگران، می توان از آن برای ولایت و رهبری اهل بیت(ع) نیز استفاده هایی کرد.

واژه های کلیدی: آیه مباهله، تفسیر تطبیقی، اهل بیت(ع)، اهل سنت، روایات، مفسران.

 ادامه مطلب


 

 

پژوهش دینی

ش 3، 1380

اهلبیت (علیه السلام )پیامبر

چكیده

 

یكی از آیات مشهور در فضیلت علی (علیه السلام)، آیه مباهله است كه د رجریان مباهله بین پیامبر (صل الله علیه واله) و مسیحیان نجران در سال دهم هجری نازل گردید.

 

طبق روایات تفسیری (شیعه و سنی)، در این آیه علی (علیه السلام) به منزله جان پیامبر (صل الله علیه وآله) است.

 

طبیعی است كه جانشین پیامبر (ص) كسی باید باشد كه از دیگران به ایشان، شبیه تر و نزدیك تر باشد. و تعبیر «نفس پیامبر (صل الله علیه و آله)» كه در این آیه بر علی (علیه السلام) قابل انطباق است، وافی به این مقصود است.

 ادامه مطلب


 

درنگی در واقعه‌ی عظیم مباهله

مباهله

 


مدینه، مسجد مباهله، شمال قبرستان بقیع، سال نهم هجری، روز 24 ذی الحجة...

این مکان و زمان اشاره به رویدادی فوق العاده مهم و با عظیمت دارند، واقعه ای که هنوز هم با روشنایی خیره کننده خود تاریکی ها  را می زداید و معبری عطر آگین و با طراوت به سوی سعادت می گشاید.


آری! نوشته ای که پیش رو دارید می کوشد تا پس از معرفی کوتاه واقعه با عظمت مباهله، پاسخ دو پرسش اساسی را از دل این رویداد استحصال کند.

پرسش اول اینست؛ آیا حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) جانشین حضرت خاتم الانبیاء (صلی الله علیه واله) هستند؟ البته روشن است که این مسأله را منهای ادلّه متعدد و متقن دیگر و در فضای قضیه مباهله، جواب بگوییم.

اما پرسش دوم، ناظر به مساله ای عمومی تر است یعنی تکثر گرایی دینی؟

شاید خواننده محترم بداند که بعضی از تولید کنندگان اجناس مکتوب، با سرمایه ناچیز علمی، مدعی هستند که اسلام، همه مذاهب اسلامی یا حتی همه ادیان را بر حق می داند و نیز می گویند: هر مذهب اسلامی یا هر دینی، آدمی را به سعادت می رساند. در این مقاله می کوشیم با دو بیان، امامت حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) را اثبات نماییم، سپس ادعای تکثر گرایی مذکور را پاسخ گوییم. ولی قبل از هر چیز باید اشاره ای گذرا به واقعه مباهله داشته باشیم.

 ادامه مطلب


 

اثبات حقانیت اسلام با معرفی اهل بیت 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روز مباهله را واقعه مهم تاریخ اسلام خواندند که در آن حقانیت اسلام با معرفی اهل بیت(ع) تحقق یافت.ادامه مطلب


 

 

Image result for ‫مباهله مقدمه ای بر واقعه غدیرخم‬‎

 

 

اهل بيت (ع) در تفاسير اهل سنت
جلال الدين سيوطي در تفسير «درالمنثور» وقتي به آيه‏ ي شريف انما يريد الله ليذهب عنکم الرجس... مي‏رسد با استفاده از رواياتي که درشأن نزول آيه وجود دارد, به صورت واضح و روشن مطلب را بيان مي‏کند. البته به صورت قطعي اعتراف ندارد که مصداق اهل بيت در آيه, خمسه طيبه است, روايات را بدون کم وکاستي نقل مي کند.
"و اخرج ابن جريرو ابن المنظر, ابن ابي حاتم, الطبراني و ابن مردوية عن ام سلمه: ان رسول الله (ص) کان ببيتها علي منامة له, عليه كساء خيبري, فجا ئت فاطمه(س) عنها ببرمة فيها خزيرة, فقال رسول الله (ص): ادعي زوجك و ابنيك حسنا و حسينا, فدعتهم فبيناهم ياكلون, اذ نزلت علي رسول الله (ص)," انّما يريدالله ليذهب عنكم الرجس اهل البيت...." فاخذ النبي (ص) بفضله ازاره فغشاهم اياهم. ثم اخرج يده من الکساء و اوماء الي السماء ثم قال: اللهم هولاء اهل بيتي و حامتي فاذهب عنهم الرجس و طهرهم تطهيرا, قالها ثلاث مرات. قالت ام سلمه: فادخلت راسي في الستر فقلت يا رسول الله(ص) و انا معکم ؟ فقال : انک علي خير."(7)
"و اخرج الطبراني عن ام سلمه: ان رسول الله (ص) قال: لفاطمه(س) ائتني بزوجک و ابنيک فجائت بهم, فالقي رسول الله (ص) عليهم کساء فدکيا ثم وضع يده عليهم ثم قال اللهم ان هوالاء اهل محمد(ص) ( و في لفظه) آل محمد, فجعل صلواتک و برکاتک عل آل محمد کما جعلتها عل آل ابراهيم انک حميد مجيد. قالت ام سلمه: فرفعت الکساء لادخل معهم, فجذ به من يدي و قال : انک عل خير."
"و اخرج ابن مردويه عن ام سلمه قالت: نزلت هذه الآيه في بيتي" انما يريد الله ليذهب عنکم الرجس..."و في البت سبعة, جبرئيل, ميكائيل و رسول الله وعلي و فاطمه و حسن و حسين(ع) و انا علي باب البيت فلت: يا رسول الله الست من اهل البيت؟ قال انک علي خير, انک من ازواج النبي(ص). "

Image result for ‫نظر یادتون نره‬‎ادامه مطلب


 

Related image

 

در عصر پيامبر(ص)،تنها منطقه مسيحي نشين حجاز بود كه مسيحيان مقيم آن،با پشتيباني هاي كشور هاي مسيحي شاخ و شمال آفريقا و قيصر روم، ادامه حيات مي دادند. پيامبر(ص)براي بزرگان اين منطقه نامه هايي ارسال كرد و آنان را به پذيرش دين اسلام و يا پرداخت جزيه[ماليات ويژه اهل كتاب] فرا خواند. سران مسيحي نجران درباره نامه پيامبر(ص) به مشورت پرداخته و با افراد زيادي در اين باره گفتگو كردند. ولي به خاطر تبليغات و فضاي ويژه مسيحيان در آن منطقه،آنان هيچ يك از پيشنهادهاي رسول خدا(ص) را نپذيرفتند و براي رفع اين معضل،سه تن از بزرگان نجران، يعني:ابو حارثةبن علقمه[اسقف اعظم نجران و نماينده رسمي كليساي روم در حجاز]،عبدالمسيح بن شرحبيل معروف به عاقب[پيشواي اهالي اين منطقه]و اهتم [ياايهم]بن نعمان معروف به سيد[شخصي كهنسال و ريش سفيدو مورد احترام نجرانيان] به همراه ده تن و به روايتي سي تن و به روايتي ديگر شصت تن از مسيحيان نجران عازم مدينه منوره شده تابا رسول خدا(ص) به گفتگو بپر دازندو راه حلي پيدا نمايند. آنان، پس از ورود به مدينه منوره، وارد بر پيامبر خدا(ص)در مسجد النبي شدند،

 ادامه مطلب


 

نرم افزار وبلاگ مباهله تجلي حقانيت اسلام

اين نرم افزار توليد هميت پايگاه بوده است و هرگونه کپي برداري بدون ذكر منبع 

شرعا حرام بوده و پيگرد قانوني دارد

پس از دانلود و خارج كردن از حالت فشره جهت مشاهده بهتر نرم افزارفونت ها رانصب كنيد

 

 ادامه مطلب


 

 

 

Image result for ‫مباهله‬‎

ماجرای مباهله نشان داد که هر کس به عنوان با دین اسلام مخالفت نماید دچار شکست وذلت ابدی خواهد شد وسرنوشت انسانهای لجوج وخود خواه که به هر بهانه ای از پذیرش حق ومنطق صحیح سرباز می زنند همانند نصارای نجران با خذلان وخواری توام خواهد شد که وعده الهی حق است وپیروزی حق بر باطل از سنتها تغییر ناپذیر اوست انان آن چنان از عظمت روحی و معنوی پیامبر صلی الله علیه واله مرعوب شده بودند که بدون لحظه ای درنگ از مباهله دست کشیده ودرکوتاهترین مدت به خواسته های پیامبر صلی الله علیه واله تن دادند واین مصداق همان ایه شریفه است که می فرماید : «سَاُلقی فی قُلوبِ الَّذینَ کَفَرُوا الرُّعبَ»[16]؛«به زودی در دلهای کافران ترس ووحشت می افکنم »به همین جهت آنان هنگامی که چهره های مصمم وبا اراده پیامبر صلی الله علیه واله وهمراهان را مشاهده کردند که چگونه به سیو محل مباهله قدمهای راسخ بر می دارند اسقف نجران اظهار داشت : «یا مَعشَرَ النَّصاری اِنّی لَاَری وُجُوهاً لَوسَأَلُواللهَ اَن یُزیلَ جَبَلاً مِن مَکانِهِ لَاَزالَهُ بِها فَلاتُباهِلُوا فَتُهلِکوا[17] ای گروه نصارا! من چهره هایی را ( که ایمان در سیمایشان موج می زند) مشاهده می کنم که اگر آنان از خداوند بخواهند که کوهی را از مکانش بردارد سریعاً اجابت خواهد کرده دیگر مباهله نکنید که نابود خواهید شد »ادامه مطلب


 

داستانش کمی طولانی است، بحث دینی بود و در آخر هم مسیحیان اعلام کردند متقاعد نشدند. مرد عرب هم با فرمان الهی به آنان پیشنهاد داد من و شما زن و فرزند و خویشان خود را به مقابله بیاوریم و همدیگر را نفرین کنیم تا هرکه دروغگو است، مشمول عذاب الهی شود.

در روز موعود، مسیحیان از وجود خانواده و عزیزان همراه مرد عرب می‌ترسند. می‌هراسند؛ چون دروغگوست و کسی که به حرف و قول‌ش ایمان ندارد، بهترین کسان و خانواده خود را به خطر نمی‌اندازد. اسقف مسیحی هراسناک و از ترس عذاب و نفرین اعلام شکست می‌کند و داستان مباهله در تاریخ شکل می‌گیرد.

هرچند داستان آموزه‌ای دینی به نظر برسد، دوست دارم از زاویه‌ای اجتماعی به آن نگاهی بیندازم، نکته‌ای باریک در رفتار پیامبر اسلام می‌درخشد، نکته‌ای اجتماعی و درسی اخلاقی.

 ادامه مطلب


 

 

Image result for ‫مباهله‬‎

 

واقعه مباهله موقعیت اهل بیت علیهم السلام را درجامعه بویژه در میان اندیشمندان مسلمان آن چنان استحکام بخشید که حتی تندروترین مخالفین آن بزرگواران نتوانستها ند از ذکر آن خودداری کنند وخداوند متعال به این وسیه حق را در زبان وقلم آنان جاری نموده است

فخر الدین رازی صاحب تفسیر مفاتیح الغیب که درشبهه افکنی و تشکیک مواضع وباورهای کلامی شیعه گوی سبقت را از دیگران روده و هیچ موردی را در مسئله امامت بدون نقض رد نشده هنگامی که به آیه مباهله می رسد حقیقت را چنین اظهار می دارد رسول خدا صلی الله علیه واله زمانی که به محل مباهله می آمد عبائی بافته شده از موی سیاه دربرکرده وحسین را بغل کرده ودست حسن را گرفته وفاطمه و علی علیهم السلام نیز از پشت سرآن حضرت می آمدند درهمان حال پیامبر به آنها سفارش کرد : «هنگامی که دست به نفرین بلند کردم شما آمین بگویید»سپس پیامبر در همان نقطه مباهله، حسن وحسین وعلی وفاطمه علیهم السلام را درزیر عبای خود گرد آورده و آیه تظهیر را قرائت کرد وبه این ترتیب اهل بیت خود را نیز معرفی نمود وعظمت ومنزلت آنان را شناساند

فخر رازی بعداز نقل این روایت می گوید به اتفاق اهل حدیث وتفسیر این روایت صحیح است وهیچگونه تردیدی درصدور آن وجود ندارد

اول د ادامه می افزاید : همچنین این آیه دلالت می کند که حسن وحسین پسران رسول خدا صلی الله علیه واله هستند.ادامه مطلب


 
( کل صفحات : 6 )    1   2   3   4   5   6   


آمار وبلاگ
 • کل بازديد : 19598
 • تاريخ ايجاد وبلاگ :یک شنبه 31 اردیبهشت 1396 
 • تعداد کل ديدگاه‌ها : 8
 • تعداد کل پست ها : 56
 • آخرين بروز رساني : سه شنبه 24 بهمن 1396 
ساعت

تقویم
فراخوان اولین جشنواره ملی فرهنگی هنری مباهله

لوگوی وبلاگ


ویژه نامه

بخش انگلیسی

نرم افزار روز مباهله

مجموعه سخنرانی پیرامون روز مباهله

اینفوگرافی روز مباهله

ویژه نامه روز مباهله

برگرفته از سایت شهید آوینی
دانلود پاورپوینت روز مباهله

گالری فیلم روز مباهله

گالری عکس روز مباهله


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید • 
 • کتابخانه روز مباهله

  داستان مباهله

  اسرار مباهله

  مباهله در مدینه

  بررسی تطبیقی مباهله پیامبر ص با مسیحیان نجران

  از مباهله تا عاشورا
  اوقات شرعی
  نظر سنجی
   
   
  بالاي صفحه
   
  Online User ...
  تک اسکین - قالب و ابزار وبلاگ